streda, 30 marca, 2022
Home > Nezaradené > Ktoré kvety v interiéri sa postarajú o vašu pohodu?

Ktoré kvety v interiéri sa postarajú o vašu pohodu?

Pomerne veľkú časť, podľa štatistík presnejšie až 90 % svojho času trávime v interiéri. A to nie je pre naše zdravie dobré. Vdychujeme oxid uhličitý a vlhkosť, ktoré sa v uzavretom priestore hromadia. Našťastie to môžeme veľmi jednoducho zmeniť.

Čerstvé kvety v interiéri nie sú len dodávateľmi kyslíka a zvlhčovačmi vzduchu. Niektoré druhy môžu dokonca absorbovať environmentálne toxíny, ako je formaldehyd, benzén alebo trichlóretylén.

Čo všetko ešte kvety a izbové rastliny dokážu, zistíte, ak sa pustíte do čítania nášho článku a využijete potom na aplikáciu do praxe rýchlu donášku kvetov z Bratislavy.

Zelené rastliny môžu viazať škodliviny

Možno ste si len pred nedávnom kúpili nový koberec alebo kus nábytku a ani ste si neuvedomili, ako vám tento síce lacný, ale nie veľmi kvalitný doplnok škodí. Škodliviny z nábytku, kobercov a stavebných materiálov rozpustené vo vzduchu v miestnosti môžu u citlivých ľudí vyvolať dokonca až závraty, podráždenie slizníc, bolesti hlavy, alergie, astmu či ochorenia vedľajších nosových dutín.

Zelené izbové rastliny alebo čerstvé kvety z obchodu môžu prispieť k zlepšeniu vnútornej klímy prirodzeným spôsobom – a dokonca na seba viazať škodliviny.

Veľkolisté druhy kvetov sú najlepšie dávkovače a zvlhčovače

Zelené rastliny premieňajú, prostredníctvom zeleného farbiva v listoch a slnka, oxid uhličitý (CO2) na kyslík. Tento biochemický proces sa nazýva fotosyntéza. Ďalšou výhodou kvetov v interiéri je prirodzené zvlhčovanie vzduchu, pretože viac ako 90 percent závlahovej vody je odvádzaných späť do prostredia – bez choroboplodných zárodkov.

Ak je vykurovací vzduch v zime suchý, je to dobré pre nosové sliznice a tým aj účinná prevencia proti prechladnutiu. Pri vysokých teplotách v lete sa prísun vlhkosti postará aj o príjemný chládok.

Samozrejme, že platí, čím viac rastlín a kvetov v interiéri, tým väčší výkon kyslíka a zvlhčovania. Na tento účel sa dobre hodia veľkolisté druhy ako papraď, svokrine jazyky, cyperská tráva, fikus, či druh Aralia. V závislosti od intervalov zavlažovania môžu tieto kvety zvýšiť vlhkosť o približne 5 %.

Ktoré kvety sú vhodné do spálne?

Ako sme spomínali, vďaka fotosyntéze a slnku kvety zlepšujú klímu v interiéri. Podmienky na takúto prirodzenú filtráciu vzduchu sú však v noci a počas tmy minimálne. Preto môže byť umiestnenie niektorých kvetov v spálni naopak toxické.

Fotosyntéza sa zastaví a oxid uhličitý sa na kyslík nepremieňa. Schopnosť napĺňať vzduch v spálni kyslíkom aj v noci majú šafran, aloe vera, bromélia a orchidea. Tieto kvety sú tiež menej náchylné na škodlivý rast plesní, takže to má dvojitý pozitívny účinok.

Môžu znížiť znečistenie vnútorného vzduchu o viac ako 50 %

Ak je vzduch v miestnosti znečistený formaldehydom, kvety môžu poskytnúť účinný prostriedok nápravy. Niektoré druhy dokážu zo vzduchu v miestnosti filtrovať toxíny, ako je formaldehyd (drevotrieska z nábytku), benzén (laky a plasty) alebo trichlóretylén (farby/laky, chemické čistiace prostriedky). V sérii testov austrálski vedci zistili, že zelené rastliny môžu znížiť znečistenie vnútorného vzduchu o viac ako 50 percent.

Na tento účel sa dajú univerzálne využiť rastliny ako brečtan, filodendron, ale aj papraď jednolistá. Na zníženie znečistenia interiéru formaldehydom by ste mohli využiť aloe alebo zelenú ľaliu.

Dokonca aj NASA už experimentovala s týmito rastlinami na zlepšenie kvality vzduchu v kozmických lodiach a odporúča umiestniť 1 rastlinu na plochu 10 m2.

Kvety majú oproti bežným izbovým vzduchovým filtrom tú výhodu, že majú nízke prevádzkové náklady, nevyžadujú elektrickú energiu, nemusia sa neustále vymieňať, sú tiché a premieňajú 80 % závlahovej vody na vlhkosť. Tak sa o tom presvedčte, priestor s nimi vyzerá navyše krásne.

Zdroj obrázka:

1. Africa Studio/Shutterstock.com

2. Anan_R/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *