K čisteniu zubov nás vedú rodičia od útleho detstva a je to jedna zo samozrejmostí každodenného života. Ak nás rodičia správnu techniku čistenia nenaučili, pomôže zubný lekár pri prvej zubnej prehliadke dieťaťa. Aj preto je dobré navštíviť zubnú ambulanciu s dieťaťom čím skôr. Malý pacient sa už v rannom veku presvedčí, že zubná ambulancia nie je miestom utrpenia a odborník pomôže nastaviť správne návyky pri starostlivosti o chrup. Dospelým pacientom pomôže so správnou technikou čistenia dentálna hygienička či hygienik. Ak sa pravidelná dentálna hygiena u odborníka nenachádza vo vašom diári, je načase to zmeniť. Pomôže predchádzať mnohým zubným problémom.
Všetci sme to už niekde počuli, ale…
O správnej technike čistenia zubov existuje mnoho článkov, videí a pravidelne nás na jej chyby upozorňuje náš zubár pri ďalšej oprave zubu. Pre mnohých je najkritickejší odporúčaný čas čistenia zubov, a to celé 3 minúty. Mnohí ľudia čistenie naozaj len odfláknu a po pár sekundách je po všetkom. Nepomôže ani obrovské množstvo zubnej pasty. Tá je len doplnkom a pred zubným kazom nás neochráni ani nenahradí profesionálne bielenie zubov. Podobný princíp platí aj pri ústnej vode. Je len doplnkom a rozhodne by sme nemali veriť reklame, ktorá tvrdí, že odstráni aj skryté nečistoty. Na tie musíte pekne ručne a odstrániť ich zubnou kefkou a následne medzizubnou kefkou alebo zubnou niťou.
A tu narážame na ďalší problém. Žiaľ, málokto objavil čaro zubnej nite, a ak aj áno, používa ju skôr výnimočne. V medzizubných priestoroch tak nechávame priestor baktériám, ktoré slobodne ničia sklovinu našich zubov na tých najcitlivejších miestach. Nezasiahnu totiž len jeden, ale rovno dva susediace zuby naraz.
Ďalšej chybe pri čistení zubov sa dopúšťame pri úprimnej snahe vyčistiť si zuby čo najefektívnejšie, a tak príliš tlačíme na zubná kefku, akoby sme verili, že si tak odstránime aj ten nepríjemný zubný kameň zo zanedbanej dentálnej hygieny.
Kefku by sme mali držať ako pero, jemne a najlepšie dvomi prstami. Prílišným tlačením na kefku si môžeme poškodiť zubnú sklovinu a spôsobiť odhalené zubné krčky, ktoré vedú k citlivosti a krvácaniu ďasien.
V neposlednom rade je dôležitý správny výber kefky. Kým niekomu vyhovuje tvrdšia kefka, ľuďom s citlivejším chrupom sa doporučuje kefka s jemnými štetinami. Ak si nie ste istí, nechajte si poradiť od zubného lekára.