Pravidelné čistenie je jedným zo základných krokov aj pri starostlivosti o šperky vyrobené z drahých kovov a kameňov. Nemusíte ale kvôli tomu hneď utekať do zlatníctva. Aj doma môžete nájsť účinné prostriedky, ktoré odstránia stopy oxidácie z povrchu predmetov, plak z kožného mazu a dekoratívnej kozmetiky a obnovia poškodené miesta.
Vyleštite ich vhodnou textíliou
Jednou z najefektívnejších a najšetrnejších možností na čistenie drahocenných kovových predmetov je ich mechanické ošetrenie mäkkým vlneným materiálom. Ak to budete robiť pravidelne, môžete sa poškodeniu šperkov a použitiu agresívnejších prípravkov vyhnúť.
Povrch jednoducho pretrite do požadovaného lesku, pričom opatrne prepracujte každú oblasť.
Nebojte sa mydla
Nové zlaté náušnice čistiť nemusíte, stačí ich občas preleštiť. Pokiaľ ide o staršie šperky, povolené sú dva prístupy s použitím mydla. V prvom prípade môžu byť výrobky namočené na niekoľko hodín do vlažného roztoku vody s mydlom, potom sú ošetrené zubnou kefkou, umyté pod tečúcou vodou a vysušené.
Druhá možnosť je intenzívnejšia a zahŕňa využitie teplejšej vody. Tu si treba ale dávať pozor na šperky s kameňmi.
Najuniverzálnejším domácim liekom na čistenie šperkov je ale tekutý prostriedok na umývanie riadu. Niekoľko kvapiek zriedených v teplej vode je vhodných pre takmer všetky šperky. Ak pridáte jedlú sódu, môžete odstrániť väčšie nečistoty, ale opatrne a jemne.
Šperky správne skladujte
Krásne svadobné prstene máme na ruke nonstop, ale nie vždy je to ideálne riešenie. Znehodnotí sa ich tvar a stratí pôvodný lesk. Ideálne je mať na tento účel preto vyhradené pre šperky vhodné miesto. Šperkovnica je najlepšie riešenie.
Pozor aj na ich nosenie počas upratovania, prácach v záhrade a nanášaní kozmetických prípravkov na pleť. Čím viac budete k vašim šperkom ohľaduplní, tým dlhšie si zachovajú svoju pôvodnú krásu.
Zdroj obrázka: Shutterstock.com