Príznaky, ktoré by mohli signalizovať poruchu štítnej žľazy
Mnohé ochorenia sa prejavujú silnou bolesťou, iné sú zasa skryté a prejavia sa až v tej najväčšej fáze, kedy už býva neskoro. Príznaky, ktorým nevenujete pozornosť, môžu byť ale životu nebezpečné a platí to aj pri ochorení alebo poruchách štítnej žľazy.
Štítna žľaza je orgán umiestnený na prednej strane krku a má tvar motýľa. Ovplyvňuje nervový a reprodukčný systém, trávenie či kostné tkanivo.
Žľaza vylučuje tri typy hormónov. A keď dôjde k narušeniu syntézy aspoň jedného z nich, v obvyklej práci tela nastanú bolestivé zmeny – zlyhania. Môžu sa vyskytnúť z rôznych dôvodov: v dôsledku užívania liekov, vírusových infekcií, oslabenej imunity, nedostatku jódu a iných udalostí, ktoré ak podceníte, môže vás pri náhlom vzniknutí problému zachrániť už len rýchle objednanie k lekárovi.
Ktoré varovné signály najčastejšie signalizujú poruchu tejto dôležitej časti tela a kedy by ste mali spozornieť?
Náhla zmena hmotnosti
Človek dramaticky chudne, keď sa hladina hormónov dostane nad normu. Hmotnosť bude navyše stále klesať, aj keď budete jesť viac ako obvykle – zmena stravovania v tomto prípade nič neovplyvní.
Znížená hladina hormónov naopak vedie k nadbytočným kilogramom. Metabolizmus sa spomaľuje a telo si ukladá kalórie vo forme telesného tuku. Zároveň nebude možné schudnúť pomocou diéty a ani vo fitness centre: do formy sa bude možné vrátiť až po liečbe, keď sa hormonálne pozadie vráti do normálu.
Takúto liečbu je ale vždy dobré riešiť s najlepším endokrinológom v Bratislave alebo vašom okolí.
Nepohodlie v krku
Ak váš krk opuchne a zväčšuje sa, je pre vás ťažké dýchať a bolestivo prehĺtať a váš hlas je chrapľavý, pričom viete, že to nespôsobil žiadny vírus, pravdepodobne máte problémy so štítnou žľazou.
Zväčšená štítna žľaza sa niekedy nazýva aj struma. Po liečbe zmizne, keď sa hladina hormónov vráti do normálu.
Zmeny telesnej teploty
Hormonálne narušenie komplikuje schopnosť tela regulovať teplotu. Takže ak vám je z nepochopiteľných dôvodov zrazu teplo alebo zima, pričom teplotné podmienky okolia sú ostatným vyhovujúce, môže to byť ďalší varovný signál.
Čím viac hormónov štítna žľaza produkuje, tým vyššia je telesná teplota. U niektorých ľudí môže byť normálna telesná teplota mierne nižšia alebo vyššia ako zvyčajne. Nie je na tom nič zlé. Pokiaľ sa ale dramaticky zmení a časom sa líši od normálu, existuje vysoké riziko hormonálnej nerovnováhy.
Problém môže naznačovať aj pravidelne zhoršená stolica, kvalita vlasov a nechtov, suchá pokožka alebo zmena srdcového rytmu. Ak tieto príznaky pravidelne u seba pozorujete, možno by ste mali popremýšľať nad návštevou lekára. Endokrinológ by mohol vaše problémy vyriešiť.
Zdroj obrázka: Peakstock/Shutterstock.com