sobota, 29 januára, 2022
Home > Nezaradené > Umelé zuby – ako sa robia a čo vás čaká?

Umelé zuby – ako sa robia a čo vás čaká?

Prišli ste o zub alebo je iba odštiepený, prasknutý či zlomený?  Zub poškodený kazom môže čiastočne zachrániť endodoncia. Ak ste už o zub prišli alebo je poškodený, na scénu prichádzajú zubné náhrady.

Zubné korunky

Zubné korunky sa vyrábajú z tvrdých materiálov ako zirkón, keramika a lítium disilikát. Používa sa vtedy, keď je koreň zubu v poriadku, ale viditeľná časť zubu je poškodená alebo sa nedá zachrániť. Korunka dokáže nahradiť plochu zubu od ďasna po špičku. Zlomenému alebo odštiepenému zubu navráti pôvodný tvar a štruktúru zubu.

Zubné mostíky

Zubný mostík patrí medzi kvalitné zubné náhrady, ktoré sú fixné.Nahrádzajú jeden alebo viac chýbajúcich zubov. Zubná protéza je pripevnená a nosená susednými zubmi. Pred nasadením mostíka je potrebné, aby lekár zhodnotil stav a stabilitu ostatných zubov, veľkosti medzier medzi zubami a celkovo vhodnosť takéhoto riešenia. Ak sú zuby, ktoré majú mostík niesť oslabené, môže sa mostík fixovať na implantát.

Zubné implantáty

Zubný implantát nahrádza koreň zuba. Používa sa vtedy, keď prídete o celý zub aj s koreňom. Implantát je podobný skrutke a mal by zrásť s kosťou. Z implantátu je viditeľná iba malá časť, neskôr sa do neho nasadí zubná korunka alebo sa oň uchytí mostík. Z pohľadu životnosti a hygieny je implantát vhodnejší ako mostík, ale finančne náročnejší.  

Endodoncia

Endodoncia je ošetrenie koreňových kanálikov a zubnej drene v prípade zápalu zubu. Zápal najčastejšie spôsobuje hlboký kaz, ktorý sa dostane až do drene. Keď pocítite bolesť, je potrebné navštíviť zubára. Dreň síce časom odumrie a bolesť ustane, baktérie sa ale môžu dostať do krvného obehu. Endodoncia môže zachrániť zub pred vytrhnutím a tiež šírením baktérií. Pri ošetrení sa najskôr odstráni zubný kaz, potom sa kanálik sa spriechodní a vydezinfikuje. Nakoniec sa použije koreňová výplň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *