štvrtok, 30 novembra, 2023
Home > Nezaradené > 6 tipov na, čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného auta

6 tipov na, čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného auta

Každodenný život si bez auta mnohí z nás ani nevieme predstaviť. Veď, ako by sme cestovali do práce, chodievali na nákupy či vozili deti do školy? Len na Slovensku bolo v roku 2019 registrovaných takmer 3,3 milióna áut. Na čo si dať pozor, keď kupujete ojazdené vozidlo?

Získajte čo najviac informácií

Vyžiadajte si čo najviac informácií od predajcu. Stav kilometrov, históriu auta. Pýtajte sa aj na údržbu a opravy, ktoré riešil, ako napríklad, rozvody, brzdy, dôležité tlmiče, výmena oleja a podobne.

Overenie auta podľa VIN čísla

Dôveruj, ale preveruj. Množstvo portálov dnes už ponúka overenie vozidla na základe VIN čísla. Vďaka tomu môžete zistiť pravý stav najazdených km, účasť na poistnej udalosti, výbavu a ďalšie dôležité veci.

Vizuál vozidla

Pri obhliadke auta je potrebné zamerať sa na rôzne poškodenia karosérie, skontrolovať či diely sedia, ako majú, porovnať si odtieň laku na rôznych častiach karosérie, skontrolovať skrutky držiace blatníky či nárazníky.  Akýkoľvek nedostatok týchto faktorov môže značiť, že auto bolo v minulosti búrané.

Interiér auta

Už ste možno počuli o tom, že interiér vám povie viac než samotný predajca. Myslíme tým opotrebovanie sedačiek, volantu, madiel, riadiacej páky, plastov alebo ovládačov. Môžete tak odhadnúť či udávaný stav kilometrom zodpovedá aj stavu auta. Nie je to najpresnejší ukazovateľ, no pri zjednávaní ceny môže pomôcť.

Motorická stránka

Vypočujte si zvuk motora, je hladký, nič neklepe? Skontrolujte prácu spojky a prevodovky. Radí plynule, auto netrhá? Nová spojka, zotrvačník či dokonca prevodovka vás nemusí vyjsť draho.

Jazdné vlastnosti

Trvajte na skúšobnej jazde! Práve to je najdôležitejší kúsok skladačky, ktorý nesmiete zanedbať. Zamerajte sa na jazdné vlastnosti. Drží si auto stopu? Je stabilné? Pracujú tlmiče správne? Nezabudnite vyskúšať tiež brzdy. Všetky tieto faktory ovplyvňujú váš pocit z jazdy a samotnú bezpečnosť.

Pred kúpou ojazdeného auta, by ste sa mali poradiť aj s odborníkom a brať do úvahy jeho rady, zrátať si približnú sumu potrebných opráv a investícií a zhodnotiť, či ste si vybrali správne.

Zdroj obrázka: Dreamer Company/shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *