štvrtok, 30 novembra, 2023
Home > Nezaradené > Ako vybrať puzzle?

Ako vybrať puzzle?

Puzzle je pre dospelých väčšinou relax, pre deti zábava a spôsob, ako rozvíjať ich zručnosti. Ako vybrať puzzle pre dospelých a pre deti?

Puzzle pre deti

Ak chcete vybrať puzzle pre deti, musíte brať do úvahy ich vek a s ním súvisiace zručnosti. Náročnosť skladačky sa posudzuje hlavne podľa počtu a veľkosti dielikov, ale aj podľa detailnosti a farebnosti motívu. Pre najmenšie deti do 2 rokov sú vhodné skôr drevené alebo penové puzzle, ktoré majú veľké dieliky. Nemusí pritom ísť o klasické puzzle, ale napríklad o rôzne tvary, ktoré treba vkladať do zodpovedajúceho otvoru.

Deti od 3 rokov už zvládnu aj klasické puzzle s počtom dielikov 10 – 15. Čím je dieťa staršie, tým zložitejšiu skladačky zvládne, puzzle nad 500 dielikov sú vhodné pre deti od 10 rokov. Samozrejme každé dieťa je iné a treba brať na zreteľ aj jeho individuálne schopnosti. Čo sa týka motívu, ponuka je naozaj široká. Môžete tak vybrať niečo jednoduchšie, čo dieťa určite zvládne a postupne kupovať zložitejšie motívy. Alebo vyberajte podľa toho, čo sa dieťaťu páči a aké má záľuby. 

Puzzle pre dospelých

Dospelí berú puzzle ako príjemné strávenie voľného času. Pre mnohých je to záľuba, ktorej sa venujú roky.  Puzzle majú aj viac ako 5 000 dielikov, čo môže byť pre začiatočníka skutočne náročné. Pokiaľ ale hľadáte niečo, čo bude výzva nehľadajte nič pod  5 000 kúskov. Na potrápenie mozgových závitov aj trpezlivosti sú dobré náročnejšie motívy, napríklad krásna puzzle mapa, prírodné alebo fantasy motívy.

Skladanie puzzle sa môže stať skvelou rodinou aktivitou, ktorou si spríjemnite víkendy alebo večer na práci a po škole. Ak má ísť o darček pre celú rodinu, treba samozrejme vyberať s ohľadom aj na najmladšieho člena rodiny, aby sa mohol zapojiť a pomôcť so spoločným dielom. Zohnať sa dajú aj puzzle s motívom známych umeleckých diel. Po zložení si ich môžete zarámovať a zavesiť na stenu ako obraz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *