utorok, 23 júla, 2024
Home > Nezaradené > Ako využiť priestor v malej kuchyni na maximum?

Ako využiť priestor v malej kuchyni na maximum?

V mnohých bytoch sú izby pre kuchyne extrémne malé a úzke, čo znamená, že potreba priestoru bola vo fáze výstavby týchto budov v kuchynskej časti značne obmedzená. V dôsledku toho sa mnohí nájomníci musia zmieriť so stiesnenými kuchyňami, ktoré sú príliš malé. Keďže sťahovanie do nového a väčšieho bytu neprichádza do úvahy, musíte sa zmieriť s malou kuchyňou.

Dobrou správou je, že s niekoľkými trikmi a možnosťami sa dajú optimálne využiť aj takéto malé priestory. A my vám prezradíme, ako?

Využite dostupný priestor

Malé kuchyne zvyčajne znamenajú málo úložného priestoru. Z tohto dôvodu by ste si už mali kuchyňu naplánovať a zvážiť, ako plne využiť dostupný priestor. Vysoké stropy sú ideálne najmä v starých budovách. Hľadajte teda skrine a skrinkové systémy, ktoré siahajú až po strop.

Aj keď to znamená, že na niektoré kuchynské náčinie budete potrebovať rebrík, úložný priestor navyše vám určite pomôže. Vysoké police môžu byť tiež dobrým spôsobom, ako kompenzovať nedostatok miesta na pulte v kuchyni. Ich ovládanie si môžete predsa kedykoľvek zjednodušiť pomocou špeciálnych úchytiek na nábytok.

Nezabudnite na prázdne rohy

V malej kuchyni by nikdy nemali zostať nevyužité rohy. Rohové skrinky s výsuvnými otočnými prvkami môžu pomôcť optimálne využiť priestor a vytvoriť ešte viac úložného priestoru.

Využite závesné sedenie

Mnohé apartmány majú iba malú kuchyňu a nemajú oddelenú miestnosť pre jedálenský kút. Na jedálenský stôl treba využiť buď časť obývačky, alebo vytvoriť príležitosti v kuchyni. Tento problém je obzvlášť výrazný v malých samostatných bytoch.

Skladacie stolíky, ktoré sa pripevňujú na stenu a dajú sa v prípade potreby rozložiť, nie sú v tomto prípade obzvlášť elegantné, ale praktické. Skombinujte tento stôl s dvoma elegantnými a farebne zladenými skladacími stoličkami s podsedákmi a jedlo si môžete pohodlne vychutnať sami alebo vo dvojici vo vašej kuchyni. Ak sa stôl a stoličky nepoužívajú, môžu zostať na stene, aby sa ušetrilo miesto a nezaberali ďalšie miesto.

Vytvorte si priestor na prácu

Existujúce pracovné priestory sú v malej kuchyni extrémne tesné. Z tohto dôvodu by ste mali mať pracovné plochy podľa možnosti voľné a neblokovať ich zbytočnými alebo užitočnými zariadeniami a prístrojmi.

Namiesto stojana na nože môžete využiť magnetický pásik, obľúbený nerezový drez sa dá prekrytím ľahko premeniť na pracovnú dosku. Často sú to maličkosti, ktoré odlišujú dobre zorganizovanú malú kuchyňu od tej väčšej.

Dôkladne zredukujte množstvo doplnkov, aby ste si vedeli poradiť s úložným priestorom, ktorý nová kuchyňa ponúka. Kuchynské spotrebiče, kuchynské pomôcky či hrnce a panvice, ktoré ste za posledný rok aspoň raz nepoužili, môžete z kuchyne pokojne odstrániť. Dobre zabalené môžu čakať v pivnici na ďalšie použitie. Kuchynské skrinky musíte naplniť len spotrebičmi, ktoré pravidelne používate.

Využite na vizuálne zväčšenie farby a svetlo

V malej kuchyni sú obzvlášť dôležité aj svetlé farby, pretože vyvolávajú pocit priestoru a nezužujú miestnosť. Ďalším spôsobom, ako zväčšiť miestnosť, je mať kuchynské povrchy s vysokým leskom. Ponúkajú jemný odraz a miestnosť pôsobí oveľa širšie a lákavejšie. Za námahu náročnejšej údržby to určite v malom a stiesnenom priestore stojí.

Zdroj obrázka: liloon/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *