štvrtok, 30 novembra, 2023
Home > Lifestyle > Diaľničné známky pre Slovensko na rok 2019

Diaľničné známky pre Slovensko na rok 2019

Tento rok sa na cenách eznamky nič nemení. Od roku 2016 sa stále vozíme na Slovensku za nezmenenú cenu. Za najdrahšiu ročnú známku zaplatíte poplatok 50 eur, mesačná a desaťdňová sú lacnejšie. Dostanete ich za 14 a 10 eur. Výhodou nového systému je, že pri všetkých typoch známok okrem ročnej si môžete priamo pri kúpe vybrať deň, odkedy bude známka platiť. .

Nemení sa ani časová platnosť diaľničných známok

Takisto sa nebude meniť ani časová platnosť diaľničných známok. Ročná diaľničná známka na rok 2019 tak bude platiť rovnako od 1. januára 2019 do 31. januára 2020.

Ceny sa nemenia

„Ceny za diaľničné známky ponechávame na rovnakej úrovni aj preto, aby sme motivovali vodičov, nech uprednostňujú diaľnice a rýchlostné cesty. Tieto umožňujú pohodlnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie spojenie,“ opísal minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek nominant strany Most-Híd.

Poplatky za používanie diaľnic sa podľa jeho slov investujú do rozvoja cestnej infraštruktúry.

Zakúpiť si ju môžete viacerými spôsobmi

Zatiaľ, čo papierové diaľničné známky ste si mohli kúpiť iba na predajných miestach alebo čerpacích staniciach, eznamka ponúka možnosť zaplatiť za svojho štvorkolesového miláčika aj z pohodlia domova. Nejde o žiadnu novinku, no prax ukázala, že mnohí ľudia sa nákupu cez internet boja. V skutočnosti ide o veľmi jednoduchý proces podobný nákupu v e-shopoch.

Predaj známok sa zvyšuje

Slovensko má podľa ministerstva od roku 2011 nezmenenú cenu za ročnú diaľničnú známku, ktorá je v regióne najnižšia.

„Vodiči môžu v súčasnosti využívať približne 790 kilometrov diaľnic, rýchlostných ciest a vymedzených úsekov ciest prvej triedy, ktoré spravuje Národná diaľničná spoločnosť,“ vyčíslila Ducká.

Predaj diaľničných známok má podľa jej slov stúpajúci trend. Do konca augusta 2018 sa na elektronických diaľničných známkach vybralo vyše 66 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.

Ako zakúpiť diaľničnú známku?

Koncom januára 2019 budú vodiči nútení zaplatiť si za využívanie diaľnice opäť. I keď stále ostáva dostatok času na kúpu novej, netreba na ňu v novoročnom zhone zabudnúť. Motoristi si môžu diaľničné známky zakúpiť za nezmenené ceny – ročnú za 50 eur, desaťdňovú za 10 eur, tridsaťdňovú za 14 eur – na internetovom portáli www.eznamka.sk, cez mobilnú aplikáciu eznamka, na obchodných miestach, najmä na čerpacích staniciach a na diaľničných hraničných priechodoch.

Pri kúpe diaľničnej známky je potrebné zadať evidenčné číslo vozidla a krajinu registrácie.

Ak sú pri platbe za známku zaevidované nesprávne údaje, kontrolný systém zaeviduje daný dopravný prostriedok resp. jazdnú súpravu pri jazde na spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bez úhrady diaľničnej známky s následkom pokuty.

Pre smartfóny vyvinula spoločnosť SkyToll v spolupráci so spoločnosťou Intellicom aj aplikáciu s názvom „eznamka.“ Je podporovaná na všetkých moderných sytémoch Android a iOS. Môžete si ju stiahnuť z AppStore alebo Google Play. Jej výhodou je, že po ukončení transakcie bude aplikácia slúžiť ako doklad o tom, že ste za známku zaplatili. Máte ho tak spolu s telefónom vždy pri sebe. Potvrdenie dostanete samozrejme opäť aj na váš email Pre prípad, že vlastníte viac áut, môžete mať v jednej aplikácií uložených viac známok naraz. Platí to však len v prípade, že boli objednané pod rovnakým účtom.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *