nedeľa, 16 júna, 2024
Home > Nezaradené > Drevená alebo hliníková pergola? Ktorá je lepšia pre vašu terasu?

Drevená alebo hliníková pergola? Ktorá je lepšia pre vašu terasu?

Ak máte terasu, určite oceňujete pohodu, ktorú vám poskytuje. Aby bolo vaše posedenie s rodinou či priateľmi ešte o niečo príjemnejšie, môžete ju zastrešiť pergolou. Moderné pergoly ponúkajú viacero možností, z ktorých si vyberú aj nároční zákazníci.

Starostlivosť o pergoly

Keď sa rozhodujete medzi drevenou a hliníkovou pergolou, treba brať do úvahy viacero faktorov. Jeden z najpodstatnejších je určite starostlivosť a údržba, preto si dnes mnoho zákazníkov zvolí bioklimatické pergoly. Zatiaľ čo drevené pergoly vyžadujú pravidelnú starostlivosť, kvalitné bioklimatické pergoly vyrobené z hliníka sú prakticky bezúdržbové.

Aby ste drevo ochránili pred vplyvmi počasia, plesňami a hubami, odporúča sa aspoň raz ročne naniesť impregnačný náter. Koľko času vám to zaberie, závisí najmä od jej rozmerov. Moderná pevná pergola si takúto starostlivosť nevyžaduje. Z času na čas sa môže stať len to, že bude potrebné premazať jej mechanizmus. Táto časť údržby na vás však čaká aj pri drevených pergolách.

Konštrukcia pergoly

Drevené pergoly pozostávajú z hranolov, ktoré musia mať určitú hrúbku, aby bola konštrukcia stabilná a bezpečná. Drevo stále pracuje a časom sa na ňom môžu objavil praskliny. Ak sú hranoly dostatočne hrubé, nemusíte sa obávať o bezpečnosť. Hliníkové pergoly majú subtílnejšiu konštrukciu, ktorá zaberá menej miesta, je ľahšia, ale stále dostatočne pevná.

Kritériom výberu by mal byť aj dizajn. K modernému domu sa vo všeobecnosti vizuálne viac hodí hliníková pergola, k domu v klasickom štýle lepšie zapasuje drevená.

Hmotnosť pergoly a možnosti umiestnenia

Hliníkové pergoly majú, v porovnaní s masívnym drevom, výrazne nižšiu hmotnosť. Tento fakt zohráva dôležitú úlohu pri ich umiestnení. Čím vyššia hmotnosť, tým väčšia záťaž pre základy, na ktorých bude stáť. Hmotnosť konštrukcie je nutné brať do úvahy predovšetkým na strešných terasách, balkónoch a ďalších konštrukciách, ktorých nosnosť je obmedzená a váhu dreva by nemusela uniesť. V takýchto prípadoch budú lepšou voľbou ľahšie hliníkové pergoly. 

Zdroj obrázka: Ron Zmiri/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *