streda, 22 mája, 2024
Home > Lifestyle > Koľko cigariet denne môžete vyfajčiť, ak nechcete zomrieť?

Koľko cigariet denne môžete vyfajčiť, ak nechcete zomrieť?

Koľko cigariet denne môžete vyfajčiť, ak nechcete zomrieť?

Fajčenie cigariet je jedným z najhorších a najrozšírenejších zlozvykov po celom svete.

Cigarety sú jedným z najpredávanejších produktov vo svete. Každý rok sa predá okolo jeden bilión (milión miliónov, 1012) kusov. Ak ste aj vy jedným z tých, ktorí si radi vychutnávajú tento zlozvyk, určite ste si už položili otázku, že koľko cigariet môžete za deň vyfajčiť, ak nechcete zomrieť.

fajčenie

Výpočet je veľmi jednoduchý. Odhaduje sa, že nižšia hranica pre smrteľnú dávku nikotínu môže byť medzi 30 až 60 miligramov, čo je u dospelej osoby od 0,5 do 1,0 miligramu na kilogram. Fajčiar vstrebe desatinu nikotínu z jednej cigarety, teda 0,1 miligramu, čo znamená, že by musel vyfajčiť 300 cigariet denne, t.j. 15 balíčkov, aby ho to usmrtilo.

Kvôli tomuto a podobným výskumom sa americká agentúra pre výživu a liečbu domnieva, že šanca otráviť sa fajčením cigariet je malá. Výnimka ale vždy potvrdzuje pravidlo! Dvaja bratia sa raz otrávili na smrť po tom, čo vyfajčili 17 alebo 18 fajok. Otravu tela teda môže zapríčiniť vysoko koncentrovaný nikotín, ako to bolo aj v tomto prípade.

Poznámka redakcie: V tomto článku sme sa síce dozvedeli, že šanca na usmrtenie fajčením cigariet je malá, stále však platí, že fajčenie veľmi negatívne vplýva na vaše zdravie vo všetkých možných ohľadoch a nikdy nie je neskoro skoncovať s týmto neduhom.

Nikotín obsiahnutý v cigaretách je vysoko návyková droga. Fajčenie podporuje vznik rakoviny pľúc a spôsobuje mnoho respiračných ochorení. Okrem iného je rovnako nebezpečné pre aktívnych, ako aj pre pasívnych fajčiarov. Neodporúčame preto fajčiť v blízkosti iných osôb, aby ste svojou závislosťou a zlozvykom nezničili zdravie aj tým, ktorí sa tomuto zlozvyku vyhýbajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *