nedeľa, 25 februára, 2024
Home > Nezaradené > Máte doma malého zvedavca? Potešte ho teleskopom či mikroskopom!

Máte doma malého zvedavca? Potešte ho teleskopom či mikroskopom!

Deti sú od prírody zvedavé a odpovede na ich otázky sa niekedy hľadajú ťažko. Ak máte doma malého vedca, určite ho poteší zaujímavý darček, ako sú mikroskopy alebo teleskop pre deti. Na cestu veľkých objavov sa môžete vydať spolu s ním. 

Ako vybrať teleskopy pre deti

Nočná obloha je fascinujúca. Ak sa navyše objaví aj výnimočný úkaz, je jej pozorovanie ešte lákavejšie. Moderné teleskopy pre deti sú konštruované tak, aby sa s nimi deťom dobre manipulovalo. Sú teda menšie, ľahšie a majú jednoduché ovládanie. Ideálne sú pre deti, ktoré začínajú s pozorovaním nočnej oblohy.

Podľa typu sa hvezdárske ďalekohľady delia na šošovkové, zrkadlové a katadioptrické. Šošovkovým je možné sledovať galaxie a planéty, cez zrkadlový môžu deti vidieť aj objekty, ktoré nevidno voľným okom. Katadioptrické sú kombináciou šošovkových a zrkadlových ďalekohľadov. Keďže sa v ňom skĺbili výhody oboch typov, sú najdrahšie.

Teleskopy vyberajte aj podľa spôsobu montáže, ceny, zväčšenia, veľkosti objektívu a ohniskovej vzdialenosti. Detské hvezdárske ďalekohľady sa dajú kúpiť za cenu okolo 100 €, pričom splnia všetky očakávania, ktoré od tohto typu teleskopov máte.

Mikroskopy pre deti

Cez mikroskop vyzerajú bežné veci celkom inak. Kvalitné mikroskopy sú preto iste skvelým darčekom pre všetky zvedavé detičky — dokážu ich zabaviť aj niečo naučiť. Detský mikroskop by mal mať jednoduchú konštrukciu aj ovládanie. Najvhodnejšie sú monokulárne mikroskopy, ktoré sa ľahšie zaostrujú. Spravidla sú napájané batériami, takže sú ľahké a deti môžu mikroskop prenášať a objavovať nový mikrosvet kdekoľvek.

Dôležitou vlastnosťou mikroskopu je samozrejme zväčšenie. Modely pre deti mávajú maximálne zväčšenie 40 – 1200 x. Všetko závisí od konkrétneho modelu, ale aby mikroskop naplnil svoj účel, zväčšenie by malo byť na úrovni aspoň 40 – 400 x.

Zdroj obrázka:  Rido/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *