streda, 22 mája, 2024
Home > Nezaradené > Nepodceňujte prípravu na vysokohorskú turistiku

Nepodceňujte prípravu na vysokohorskú turistiku

Keďže cestovanie do zahraničia toto leto neprichádza do úvahy, aj napriek otvoreniu hraníc, väčšina z nás strávi letnú dovolenku na Slovensku. Slovenské hory, najmä Vysoké a Nízke Tatry, zažijú veľký nápor najmä slovenských návštevníkov.

Ak plánujete v lete chodiť na vysokohorské turistiky, nepodceňujte prípravu na vysokohorskú turistiku. Čo všetko by ste si mali so sebou vziať na vysokohorskú turistiku?

Nôž

Potrebujete niečo prerezať, prekrojiť? Na vysokohorskú turistiku si brávame aj jedlo, ktoré si potrebujeme naporciovať a bez nožíka sa nám to nepodarí.

Ak preto plánujete chodiť na vysokohorskú turistiku, odporúčame vám vziať si so sebou nôž. Malo by sa ale jednať o moderný skladací nôž určený na outdoorové športy, turistiku. Vo všeobecnosti sa najviac odporúčajú švajčiarske nože. V ponuke nájdete aj maličké zatváracie nože, ktoré si môžete pripevniť aj na kľúče. Nôž je veľmi potrebný a nikdy neviete, kedy ho zúžitkujete, preto vám odporúčame mať ho vždy pri sebe, aj v horách.

Predtým, ako pôjdete na turistiku, si skontrolujte, či nôž je dostatočne ostrý a ak nie, nezabúdajte ho nabrúsiť na brúsnych kameňoch. Tupý nôž vám na vysokohorskej turistike nepomôže. Navyše brúsne kamene môžete využiť doma aj na brúsenie kuchynských nožov.

Tekutiny

Spoliehať sa na to, že si počas vysokohorskej turistiky doplníte tekutiny v horskej bystrinke, či na vysokohorskej chate nie je najlepšie. Je potrebné mať so sebou dostatok tekutín, ideálne aspoň 2,5 litra na osobu. Nezávisle od toho, aké je ročné obdobie a počasie, tekutiny by mali byť základ každej batožiny na vysokohorskú turistiku.

Odporúča sa klasická čistá voda, iontový nápoj, studený bylinkový čaj, alebo jemne perlivá neochutená minerálka.

Turistické oblečenie a obuv

Ak sa pripravujete na vysokohorskú turistiku, nezabúdajte si nachystať turistické oblečenie a obuv. Vo vyšších nadmorských výškach oceníte teraz v lete hlavne funkčné tričko s krátkym rukávom, flísovú mikinu, ale aj vertruvzdornú tenkú turistickú bundu.

Čo sa týka obuvi, mala by to byť pevná vodeodolná obuv s protišmykovou podrážkou.

Zdroj obrázka:

Autor: Nejron Photo  / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *