štvrtok, 8 júna, 2023
Home > Nezaradené > Podnikanie alebo zamestnanie – čo je lepšie?

Podnikanie alebo zamestnanie – čo je lepšie?

biznis

Zvažujete založenie sro, ale nie ste istý, či ste pripravený opustiť istotu zamestnania a pravidelného príjmu? Obe možnosti majú samozrejme svoje výhody aj nevýhody. Niekto si na podnikanie netrúfa, ale uľahčiť vám zo začiatku situáciu môže napríklad aj virtuálne sídlo spoločnosti.

Výhody a nevýhody podnikania 

Nové založenie spoločnosti by ste mali spraviť až po zrelej úvahe a zvážení kladov aj záporov podnikania. Podnikanie vám prináša určitú nezávislosť. Máte vo svojich rukách svoj čas, smerovanie firmy aj financie.

Pracovať môžete z domu, alebo si vybrať priestory v lokalite, ktorá vám vyhovuje. Navyše môžete dať zelenú svojim snom a víziám. Ak máte pocit, že v zamestnaní ste už dosiahli svoj strop a máte chuť sa ďalej rozvíjať, podnikanie vám môže priniesť úspech.

Na druhej strane sa toho budete musieť veľa naučiť a začiatky budú určite náročné po psychickej aj finančnej stránke. Zodpovednosť nebudete mať len za seba, ale aj prípadných zamestnancov.

Aby spoločnosť získala exkluzívnu adresu často využíva virtuálne sídlo, a reálne priestory má v inej lokalite, alebo dokonca v inom meste. Taktiež musíte počítať s tým, že váš príjem sa bude odvíjať od množstva zákaziek, klientov a hospodárenia spoločnosti.

Výhody a nevýhody zamestnania

Asi najväčšia výhoda zamestnania spočíva s istote pravidelného príjmu. Táto istota je samozrejme relatívna, pretože môže prísť nečakaná výpoveď, znižovanie stavov a pod. Zamestnanci ale majú určité benefity ako služobný telefón, notebook, auto, firemné večierky a pod. Navyše sa v práci môžete aj veľa naučiť, najmä ak máte pravidelné školenia či kurzy.

Na druhej strane sa ale musíte pripraviť na podriadenosť a plnenie požiadaviek vášho zamestnávateľa. Priestor na vlastné nápady, postrehy či zlepšenia nemusia byť akceptované alebo realizovateľné. Nie každý zamestnávateľ poskytuje aj možnosť home office a tak sa nevyhnete ani dennodennému dochádzaniu do práce. Čo je ale pre vás lepšie, musíte vedieť najmä sami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *