sobota, 13 apríla, 2024
Home > Nezaradené > Prečo používať látkové bavlnené plienky?

Prečo používať látkové bavlnené plienky?

plienky

Jednorázové plienky pomaly odchádzajú do úzadia a na ich miesto sa dostávajú látkové plienky, ktoré mamičkám aj deťom ponúkajú hneď niekoľko benefitov. Prečo by ste aj vy mali vymeniť jednorázovú plienku za látkovú, sa dočítate v článku.

Látkové plienky sú lacnejšie

Mnohé mamičky presvedčí práve cenový argument. Klasické jednorázové plienky totiž nie sú žiaden lacný špás. Aj preto sa z hľadiska financií látkové bavlnené plienky vyplatia viac. Samozrejme, musíte do nich zainvestovať. Počiatočná investícia je teda o čosi vyššia, avšak, v konečnom dôsledku miniete menej. Odhaduje sa, že vás priemerná výbava látkových plienok vyjde približne na 300 eur, zatiaľ čo na jednorázových plienkach miniete za ten čas, čo bude vaše dieťa plienku potrebovať, pokojne aj dvakrát toľko.

Látkové plienky sú zdravšie

Každá mamička chce pre svoje dieťa to najlepšie. Plienky na jedno použitie sa vyrábajú z dreva, chlóru a ropy. Nájdete v nich chemikáliu – polyakrylát sodný, ktorá plní saciu funkciu, no tiež môže vyvolať alergické reakcie.

Jednorázové plienky podľa výskumov môžu spôsobiť aj zápal močových ciest. Navyše, plienky nie sú úplne vhodné pre malých chlapcov. Čím vlhšie totiž sú, tým viac dieťa zahrejú, čo vôbec nepomáha zdravému vývoju semenníkov.

Látkové bavlnené plienky sú preto lepšou alternatívou. Vyrábajú sa len z prírodných materiálov ako je bavlna, organická bavlna, bambus, flís a ďalšie zmesi. Nepridávajú sa do nich žiadne parfémy ani chemikálie.

Látkové bavlnené plienky sú lepšou voľbou pre životné prostredie

Pokiaľ sa zaujímate o otázku ekológie, máte ďalší dôvod, prečo zvážiť látkové plienky. Predstavte si, že jednorázová plienka sa rozkladá 500 rokov. A dieťa vyprodukuje až tonu biologického materiálu. Všetky tieto plienky končia na skládkach a znečisťujú spolu s ďalším odpadom životné prostredie.

Látkové plienky vás prinútia dieťatko prebaľovať viac

Keďže mamičky, ktoré používajú bavlnené plienky, sú nútené deti viac prebaľovať, zapareniny u detí sa stávajú stále menším problémom. Dieťa im predchádza a je šťastnejšie.

Deti, ktoré používajú látkové plienky, prestanú nosiť plienky skôr

Hoci nejde o pravidlo, často sa stáva, že deti, ktoré mamičky balia do bavlnených plienok, prestanú skôr plienky potrebovať.

Čistenie bavlnených plienok nie je nič zložité

Zo špinavých plienok je nutné odstrániť stolicu, následne ich preprať v studenej vode a potrieť mydlom zo žlče. Potom plienky stačí hodiť do práčky a vyprať na 60 stupňoch.

Prací prášok, ktorý na pranie použijete, by mal byť určený pre deti. Do prania nepridávajte aviváž. Čisté plienky by ste nemali žehliť.

Látkové plienky v modernom prevedení

Ste takmer presvedčená, že bavlnené plienky sú lepšou voľbou, no nechce sa vám vzdávať komfortu, ktorý ponúkajú plienky jednorázové? V súčasnosti sa pohodlia pri prebaľovaní vzdávať nemusíte. Moderné látkové plienky vám totiž ponúkajú podobné vlastnosti. Plienky  „All in one“ majú látku obalenú vrchnou nepremokavou vrstvou. Zapínanie je tiež pohodlné, vybrať si môžete zo suchého zipsu alebo patentky. Plienky po vypraní dokonca nemusíte ani žehliť.

Ako ste sa teda rozhodli? Doprajete sebe aj svojmu dieťaťu všetky vyššie zmienené benefity a vyskúšate látkové plienky?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *