štvrtok, 30 novembra, 2023
Home > Nezaradené > Tepelné čerpadlá – najvyšší čas začať sa o ne zaujímať

Tepelné čerpadlá – najvyšší čas začať sa o ne zaujímať

Nechávali vás doteraz zmeny na trhu s energiami pre domácnosti chladnými? V tom prípade je najvyšší čas začať sa zaujímať o to, ako budete teplo pre vašu domácnosť zaisťovať po začiatku zákazu používania kotlov na tuhé palivo, v budúcnosti pravdepodobne aj zákazu používania kotlov na zemný plyn.

Dopyt po tepelných čerpadlách rastie v krajinách Európy už od roku 2013, pričom tempo tohto rastu postupne rastie tak, ako sa blíži zákaz používania neekologických zdrojov energií. V Nemecku, jedným z hlavných trhov s tepelnými čerpadlami v Európe, je pre tento rok dokonca očakávaný 50% medziročný rast dopytu po tepelných čerpadlách s tým, že niektorí predajcovia už hlásia pre tento rok plno (ani predajcom čerpadiel sa nevyhýbajú ťažkosti).

Otázka nie je „či“ tepelné čerpadlo, ale „ktoré“ tepelné čerpadlo

Fakt, že tepelné čerpadlo bude takmer určite, t. j. pokiaľ nedôjde k zmene existujúcich trendov, jediným možným zdrojom pre domácnosti platí aj v tuzemsku. Slovensko dokonca už niekoľko rokov platí za jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov s tepelnými čerpadlami, kedy tuzemské domácnosti postupne doháňalú náskok, ktoré ich „konkurenti“ zo Západu získali v predchádzajúcich dekádach.

Pokiaľ ste teda doteraz využívali na zaistenie tepla a teplej vody pre vašu domácnosť tuhé palivá, je najvyšší čas na zmenu. Investície do nového zdroja tepla by potom mali zvážiť aj domácnosti užívajúce zemný plyn, ktorého užívanie je tiež postupne obmedzované. Otázkou tak nie je „ktorý zdroj tepla si zaobstarať“, ale „ktorý typ tepelného čerpadla si zaobstarať“.

O vhodnosti jednotlivých typov čerpadiel rozhodujú:

  • očakávaná spotreba tepla,
  • požiadavka na dodávky teplej vody či schopnosť čerpadla fungovať ako klimatizácia,
  • tepelné straty budovy,
  • dostupnosť voľného pozemku v bezprostrednej blízkosti nehnuteľnosti,
  • počet vykurovaných miestností.

Základnú predstavu o tom, ktorý typ tepelného čerpadla je vhodný pre vašu nehnuteľnosť si môžete urobiť napr. v tomto sprievodcovi výberom tepelného čerpadla.

Okrem samotného čerpadla je nutné vybrať správne aj predajcu a montážnu firmu. Platí totiž, že kvalita inštalácie je rovnako dôležitá ako kvalita zariadenia. Zároveň, iba skúsený predajca so širokým sortimentom je schopný poskytnúť skutočne objektívne odporúčanie.

Zdroj obrázku: klikkipetra / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *