utorok, 23 júla, 2024
Home > Nezaradené > Výhody tepelných čerpadiel? Domácnosti aj politici majú jasno!

Výhody tepelných čerpadiel? Domácnosti aj politici majú jasno!

Dopyt po tepelných čerpadlách v Európe rastie od roku 2013. Udalosti posledných cca 2 rokov, kedy došlo k masívnemu zdraženiu cien energií, obmedzovaniu možností využívania klasických zdrojov tepla a vzniku obáv o dostupnosť energetických komodít potom rast dopytu po tepelných čerpadlách výrazne zvýšili.

Na obzore nie je zákaz ich používania

Stále platí, že v blízkej budúcnosti nebude v Európe možné používať kotly na tuhé palivo. Už pred viac ako rokom pritom bolo jasné, že útlm čaká aj zemný plyn, ktorého využívanie pri výrobe tepla pre domácnosti obmedzujú Veľká Británia a Holandsko.

Z tohto pohľadu sa javia tepelné čerpadlá ako dobrá investícia, v dohľadnej budúcnosti im nehrozí zákaz prevádzky, práve naopak, vlády naprieč Európou podporujú tepelné čerpadlá cez rôzne stimuly.

Garancia dostupnosti paliva

Tepelné čerpadlá využívajú na výrobu tepla vonkajší vzduch a geotermálnu energiu, obe tieto komodity sú dostupné zadarmo v prakticky neobmedzenom množstve. Ani jednu z týchto komodít nie je možné regulovať, manipulovať s jej cenou alebo ju využiť pri geopolitickom súperení.

Lacné teplo

Tepelné čerpadlá boli aj v dobe podpriemerných cien energií najlacnejším zdrojom tepla, viď kalkulačku na webe tzb-info.cz . Tepelné čerpadlá za svoju hospodárnosť vďačia nielen zadarmo dostupnému palivu, ale aj vysokej efektivite prevádzky, kedy sú schopné dlhodobo vyrábať viac ako päťnásobok energie potrebný na ich prevádzku.

Dôležité je spomenúť, že hospodárnosť sa týka nielen samotného tepla, ale aj teplej vody či chladu.

Dodávky tepla bez ohľadu na poveternostné podmienky

Geotermálna energia i vzduch sú k dispozícii v dostatočnom množstve po celý rok, bez ohľadu na aktuálnu poveternostnú situáciu či umiestnenie tepelného čerpadla.

Zároveň, moderné tepelné čerpadlá sú schopné fungovať bez problémov aj pri teplotách cca -25 °C.

Univerzálnosť

Tepelné čerpadlá je možné použiť prakticky pri všetkých typoch nehnuteľností, nájdete ich ako pri  budovách veľkosti lodného kontajnera, tak napr. nemocníc, letísk, hotelov, škôl a pod.

Tepelné čerpadlá nie sú náročné na priestor, je možné ich využiť aj pre existujúce rozvody tepla v nehnuteľnosti a ako už bolo uvedené vyššie, palivo potrebné na ich prevádzku je k dispozícii v dostatočnom množstve všade.

Zdroj obrázka: I AM NIKOM / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *