Na oblohe sa čím ďalej, tým častejšie začína objavovať slniečko a my začíname snívať o lete a tom, ako sa budeme opaľovať niekde pri vode. Kto má záhradku, ten nemusí nikam jazdiť. Stačí si do záhrady zaobstarať vlastný bazén. Ako ho vybrať?
Nadzemné nafukovacie bazény zdobia čím ďalej, tým viac záhrad. Už dávno to nie sú len malé bazéniky pre deti, ale aj bazény väčších rozmerov, v ktorých sa ovlažia aj dospeláci. Pri ich výbere je potrebné držať sa niekoľkých pravidiel.
- Zamyslite sa nad tým, kam bazén umiestnite. Koľko je tam priestoru?
- Koľko ste ochotní do kúpy bazéna investovať?
- Kto sa bude v bazéne kúpať?
Viete, že nafukovacie bazény majú mnoho výhod? Sú lacné, ľahko sa postavia aj zazimujú, nie sú tak náročné ani na údržbu.
Kto sa bude v bazéne kúpať?
Pre malé deti stačí menší a hlavne plytší bazén. Hĺbka zhruba 60 cm je tak akurát. Vy, dospelí, si v ňom však namočíte možno tak nohy. Ak sa má v bazéne kúpať celá rodina, treba uvažovať o rodinnom bazéne s hĺbkou aspoň jeden meter.
Chcete si v bazéne aj zaplávať? Ideálna šírka bazéna pre jedného plavca je zhruba 2,5 metra, pre dvoch aspoň 3,5 metra.
Zamerané na priestorové možnosti
Málokto má takú veľkú záhradu, že by ho miesto pri výbere bazéna vôbec nelimitovalo. Práve voľný priestor vám poradí, po akom bazéne sa môžete obzerať.
Z hľadiska priestoru sú fajn okrúhle bazény, lenže si v nich nezaplávate. O niečo lepšie je na tom oválny bazén, maximálne využitie priestoru dosiahnete hranatým bazénom.
Ako ste na tom s voľnými financiami?
Ponuka bazénov je pomerne široká. Z pohľadu veľkosti, aj finančnej nákladnosti. Ono to totiž nie je len tak. Samotný bazén niečo stojí a vy k nemu, navyše, potrebujete ďalšie príslušenstvo.
Viete, že cenu bazéna ovplyvňujú jeho rozmery, a tiež materiál, z ktorého je vyrobený? Nafukovacie bazény sú lacnejšie ako tie plastové. O laminátových ani nehovoriac.
Náš tip: Ceny bazénov sa u jednotlivých predajcov značne líšia. Porovnajte si ceny u predajcov online a zaobstarajte si tak vysnívaný bazén za tú najvýhodnejšiu cenu bez toho, aby ste pobehovali po obchodoch.
Nezabudnite ani na príslušenstvo
Okrem kúpy samotného bazéna musíte počítať aj s nejakým príslušenstvom. Schodíky, filtrácia, aj bazénová chémia na údržbu vody niečo stojí.
Na bazénovej filtrácii v žiadnom prípade nešetrite!
Len vďaka nej bude voda v bazéne čistá a zdravotne nezávadná. Pre malé bazény, zhruba do 8 m3, vám postačí kartušová filtrácia. K väčším bazénom už kúpte radšej pieskovú filtráciu.
Viete, že pred zaobstaraním filtrácie je potrebné vypočítať si, aký by mala mať filtračný výkon? Len tak sa bude totiž účinne starať o vašu vodu. Vypočítate ho tak, že objem bazéna vydelíte štyrmi.
Ako vybrať schodíky k bazénu?
K bazénom pre malé deti sú zbytočné, pri ostatných bazénoch, naopak, potrebné. Mali by byť bezpečné a pohodlné, aby sa vám do bazéna dobre vchádzalo.
Investujte aj do prípravkov na úpravu vody
Samotná filtrácia nestačí. Aby ste mali istotu, že je voda v bazéne zdravotne nezávadná, musíte ju dezinfikovať a strážiť hodnoty ako pH, tvrdosť a obsah chlóru vo vode. K ich regulácii budete potrebovať prípravky ako sóda, pH plus, pH mínus, a pod.