Stepper je šikovný pomocník, ktorý nezaberie veľa miesta, nevyžaduje si ani veľkú investíciu, no pomôže vám vyformovať postavu a schudnúť. Je ideálny na domáce cvičenie a zmestí sa aj do malého bytu, takže ak hľadáte ideálnu pomôcku, s ktorou by ste začali cvičiť, so stepperom nespravíte chybu.
Čo získate cvičením na stepperi a pre koho je vhodný?
Stepper je skvelé fitness zariadenie na posilnenie svalov nôh a zadku. Jeho obrovskou výhodou je to, že cvičenie na ňom je šetrné ku kĺbom ako napríklad chôdza po schodoch, takže ho môžu používať aj ľudia s nadváhou, osoby, ktoré sa aktívne nevenovali športovaniu, starší ľudia, mamičky, ktoré sa chcú dostať po pôrode do formy, ale aj ľudia po úraze v rámci rehabilitácií.
Tak ako každé cvičenie, aj to na stepperi prináša množstvo zdravotných benefitov. Je to kardiovaskulárne cvičenie, ktoré zvyšuje aeróbnu vašu kapacitu pľúc, takže budete menej zadýchaní aj pri vyššej srdcovej frekvencii.
Pravidelným cvičením na stepperi si zvýšite metabolizmus a spálite značné množstvo kalórií, takže váha pôjde pekne dolu a vaše sebavedomie hore. Keďže na stepperi kombinujete aeróbne a kardio aktivity, chudnutie bude rýchle a výsledky vás budú motivovať v cvičení. Zároveň si zlepšíte náladu, odbúrate stres, stimulujete mozog a po cvičení sa dostavia príjemné pocity šťastia a uvoľnenia. Aj spánok bude kvalitnejší.
Samozrejmosťou bude tónovanie svalov, najmä zadnej oblasti stehien, zadku a svalov lýtok. Zvýšením svalovej hmoty tiež dochádza k väčšiemu spaľovaniu tukov, čo vám uľahčí udržiavanie si štíhlej vypracovanej postavy. Zlepšíte si aj udržiavanie rovnováhy a koordináciu pohybov.
Ako funguje cvičenie na stepperi?
Stepper je jednoduchý na použitie a jeho obsluhu zvládne každý. V podstate stačí len zapnúť stroj, položiť nohy na pedále a môžete začať prenášať váhu z jednej nohy na druhú. Náročnosť cvičenia si upravíte zvýšením alebo znížením odporu pomocou tlačidiel.
Aby bolo cvičenie na stepperi čo najefektívnejšie, dbajte na správny postoj pri tréningu. To znamená, že budete stáť vzpriamene s jemným predklonom a vtiahnete brucho. Celá plocha nohy by mala byť na pedáloch. Pri problémoch s udržaním rovnováhy sa môžete jemne pridŕžať madiel, nie však o ne opierať. Záťaž si pridávajte postupne, nepreceňujte svoje sily.
Ako spoznáte, že ste si nastavili správnu záťaž v súlade s vašou aktuálnou kondíciou? Ak vám nerobí problém cvičiť v zvolenom tempe a úrovni obtiažnosti aspoň 10 minút, viete, že je všetko v poriadku. V prípade, že ste sa neodhadli, radšej si uberte na obtiažnosti.
Ešte pred cvičením si doprajte zahrievaciu rozcvičku a strečing, aby ste pripravili svaly na tréning a minimalizovali riziko zranenia. Na stepperi by ste mali cvičiť asi trikrát alebo štyrikrát do týždňa, ideálne 2 hodiny po jedle alebo ráno. Ak ste úplný začiatočník, začnite postupne s 5- až 10-minútovým tréningom a postupne sa dopracujte až k dvadsiatim či tridsiatim minútam.
Ktorý stepper si vybrať na domáce cvičenie?
Pri nákupe stepperov máte viacero možností a záleží od viacerých faktorov, ktorý model vám bude najviac vyhovovať. Zohľadniť by ste mali najmä priestorové možnosti, hoci steppery vo všeobecnosti nezaberajú veľa miesta a sú skladné.
Vyberať si môžete z mini stepperov, twist stepperov či stepperov s pohyblivými madlami a držadlami. Správne sa rozhodnúť vám pomôže aj váš cvičebný plán, ale tiež hmotnosť kvôli maximálnej nosnosti stroja, možnosti nastavenia záťaže a výšky kroku či doplnkové vybavenie, ktoré zjednoduší tréning a spraví ho pohodlnejším.
Steppery sú často vybavené rôznymi funkciami. Niektoré modely majú multifunkčný tréningový počítač s ukazovateľom tepovej frekvencie, prejdenej vzdialenosti alebo počtu krokov, spálených kalórií, času cvičenia a podobne. Okrem toho u niektorých modelov nájdete aj vopred nastavené programy s tréningom, ktoré sa postarajú o vaše plány na chudnutie.
Je len na vás, či hľadáte len niečo jednoduché na občasné cvičenie, alebo pokročilejší model.