utorok, 23 júla, 2024
Home > Lifestyle > Ako ušetriť pri stavbe domu?

Ako ušetriť pri stavbe domu?

Ako ušetriť pri stavbe domu?

Ako ušetriť je vo všeobecnosti veľmi obľúbená téma, pretože peniaze sa míňajú veľmi rýchlo. Šetrenie je možné takmer v každej oblasti nášho života, no pri stavbe domu sa každé ušetrené euro počíta dvojnásobne. Investícia do nového bývania je investíciou na celý život, no vyžaduje si naozaj slušný obnos peňazí. V tomto článku vám prinášame pár šikovných tipov na šetrenie priamo pri stavbe domu, samozrejme nie na úkor kvality stavby. Ako ušetriť na maličkostiach pri stavbe?

Maličkosti, ktoré vám môžu ušetriť čas aj peniaze sú napríklad požičovňa stavebných strojov, výber vhodného plánu, či svojpomocná práca.

Rozloha domu

Ešte pri výbere projektu na vašu stavbu môžete výrazne ušetriť. Čím menší dom zvolíte, tým bude lacnejší. Každý štvorcový meter môže znamenať financie navyše. Preto je dobré pracovať s priestorom a nestavať nadrozmerné stavby, ktoré aj v budúcnosti budú vyžadovať množstvo investície do kúrenia a celkovej údržby. Rovnako je pri pláne potrebné zameriavať sa na praktickú stránku stavby. To znamená vyhýbať sa predimenzovaným prvkom, ktoré v konečnom dôsledku znamenajú len peniaze navyše.

Minimalizmus

Minimalizmus pri stavbe, pri zariaďovaní aj pri výbere projektu vám môže ušetriť nespočetné množstvo peňazí. Vyberajte si jednoduché stavby s logickou dispozíciou, ktoré disponujú praktickými, vzdušnými priestormi. Úsporu môže priniesť aj menej metro priečok, menej dverí, rovnako ako aj menej chodieb. Minimalizmus odporúčame aj pri výbere dodávateľa, prípadne firmy, pretože je vhodné spolupracovať s minimálnym počtom odborníkov, ktorí sa precízne oboznámia s projektom a budú tak vedieť precízne a odborne poradiť s výberom materiálu, či výpočtom jeho množstva pre vaše potreby.

práca

Na čom sa oplatí ušetriť?

Šetrenie je naozaj skvelé, pokiaľ viete ako na to. Dávajte si však pozor, aby ste nešetrili na kvalite materiálu, či schopnostiach stavebnej firmy. Nekvalitná stavba môže spôsobiť, že sa budete v budúcnosti venovať mnohým opravám, čo v konečnom dôsledku môže byť nielen frustrujúce, ale aj značne finančne náročné. Kvalitná projektová dokumentácia musí byť základom každej stavby, aby sa od toho mohla odvíjať aj kvalita vašej stavby. Rovnako to priamo úmerne súvisí aj s kolaudáciou, ktorá po každej výstavbe nasleduje a bez jej absolvovania prakticky stavbu nemôžete používať.

Svojpomocná práca

Priložiť ruku k dielu je jednou z možností ako si viete naozaj ušetriť nielen peniaze, ale v konečnom dôsledku aj čas. Samozrejme pri svojpomocnej práci je veľmi dôležité, aby ste nepreceňovali svoje schopnosti. Práca, ktorú odvediete musí byť rovnako kvalitná, ako od odborníka, preto by ste mali byť na seba dostatočne prísni a vyberať si len práce, ktoré naozaj zvládate. Tento spôsob je časovo omnoho náročnejší, no v konečnom dôsledku si robíte sami pre seba, z čoho by ste mali mať radosť. Ak si trúfate na vykonanie niektorých činností súvisiacich so stavbou, určite choďte do toho a pomôžte vášmu domu vytvoriť domov čo najrýchlejšie a za dobrú cenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *