piatok, 28 januára, 2022
Home > Nezaradené > Výbava na turistiku

Výbava na turistiku

Výbava na turistiku

Výbava na turistiku by mala obsahovať prevažne produkty, ktoré sú praktické a využiteľné. Pri turistike by ste nemali dbať na estetickú stránku oblečenia, či obuvi ale skôr na funkčnosť. Preto je nevyhnutnosťou napríklad kvalitná treková obuv, či funkčné oblečenie vo viacerých vrstvách. Aby ste zvládli náročný výstup, musíte sa snažiť čo najlepšie sa vystrojiť a užívať si tak nádherné výhľady a prekonávať svoje limity.

Výbava do ruksaku

Ruksak je snáď samozrejmosťou pre každého. Potrebujeme si do neho zbaliť základné praktické potreby, aby sme vôbec na nejakú turistiku mohli ísť. Tu vám prinášame krátky zoznam produktov, ktoré sa vám do ruksaku pri akomkoľvek výstupe budú hodiť:

ruksak
  • hygienické vreckovky
  • leukoplasty
  • bunda navyše
  • pršiplášť/ dáždnik
  • náhradné ponožky
  • voda
  • jedlo
  • slnečné okuliare/ pokrývka hlavy
  • mapa
  • mobilný telefón a peňaženka

Tieto základné veci, by ste do vašej výbavy mali zakomponovať, aby ste výstup zdolali bez akýchkoľvek prekážok. Čo sa týka jedla, odporúčame prevažne produkty, ktoré sú trvanlivé a v úspornom balení. Určite si zoberte aj nejaké dobroty na podporu energie, či kávu v termoske. Záleží však aj od ročného obdobia a tiež miesta turistiky, pretože väčšina turistických chodníkov má aj vlastné bufety, kde sa môžete občerstviť. Nespoliehajte sa však len na to a radšej sa vybavte do akéhokoľvek počasia aj situácie.

Kvalitné oblečenie

Ako sme už v úvode spomenuli veľmi dôležité je aj kvalitné oblečenie. Predovšetkým by ste mali mať na zreteli jeho vrstvenie. Aj pokiaľ idete v lete, určite by ste mali mať niekoľko vrstiev, pretože vo vyšších nadmorských výškach je chladnejšie a predovšetkým sa v horských oblastiach dá rýchlo prechladnúť kvôli horskému chladnému vzduchu. Do kvalitnej výbavy sa naozaj oplatí investovať pretože vám vydrží niekoľko rokov a pri takýchto ťažkých fyzických aktivitách vás udržuje v neustálom pohodlí.

Príprava na výstup

Pred samotnou turistikou by ste mali predovšetkým správne zhodnotiť vašu fyzickú kondíciu a podľa toho zvoliť správny chodník. Pokiaľ ste začiatočník, určite si na začiatok zvoľte jednoduchšiu trasu, aby ste otestovali svoje schopnosti. Ráno je potrebné sa najesť ľahšími raňajkami, ktoré vám nezaťažia žalúdok a s dobrou náladou sa vrhnúť priamo na kopec. V zime by malo byť pre vás samozrejmosťou netrieť si tvár a pery, prípadne aj ruky hydratačnými prípravkami, ktoré ochránia vašu pleť pred chladným horským vzduchom.

turistika

V lete zasa nezabudnite na opaľovací krém, pokrývku hlavy a dobrým pomocníkom môže byť aj repelent. Jednou z najdôležitejších vecí pri samotnom výstupe je dobre si odsledovať trasu a držať sa turistických značiek, aby sa vám nestalo, že zablúdite.

A čo je základom celej turistiky? No predsa užiť si čas s vašimi blízkymi, prípadne sám v dokonalej scenérii prírody. Vychutnať si čistý horský vzduch a dopriať telu kvalitný pohyb. Vyskúšať si svoje sily a preveriť svoju kondičku. Turistika je nádherným spôsobom ako vypnúť, zrelaxovať myseľ a užívať si krásu našej matky prírody. Môžete na ňu chodiť kdekoľvek a vždy si užijete nádherné momenty uprostred divokej prírody ovenčené množstvom nezabudnuteľných zážitkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *