utorok, 23 júla, 2024
Home > Nezaradené > Ako si vytvoriť reklamné plagáty svojpomocne?

Ako si vytvoriť reklamné plagáty svojpomocne?

Občas sa stane, že potrebujete narýchlo pripraviť reklamné plagáty, ktoré však nebudú na prvý pohľad vyzerať tak, že boli pripravené na poslednú chvíľu. Ak práve žiadny profesionálny grafik nie je poruke a rozpočet vám tiež nedovolí moc vyskakovať, prinášame vám pár tipov, ako si s touto situáciou elegantne poradiť.

Tipy, ako navrhnúť úspešný plagát

Hoci je vždy lepšou možnosťou nechať návrh plagátu na profesionálneho dizajnéra, ak sa predsa len vyskytne situácia, že si musíte poradiť sami, mali by ste mať na pamäti niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu:

  1. Premyslite si, čo chcete plagátom povedať a koho chcete osloviť. Na prvý pohľad by malo byť jasné, o čo v plagáte ide a aký je jeho cieľ.
  2. Menej je viac. Neprepchajte plagát zbytočne hustým textom, nezahlťte ho obrázkami, ktoré nemajú dostatočné rozlíšenie, radšej zvoľte jeden výstižný a reprezentatívny obrázok, ktorý ilustruje hlavnú myšlienku.
  3. Skontrolujte si text a vyvarujte sa gramatických chýb, preklepov a nesprávnych kontaktných údajov.
  4. Dbajte na dobrú čitateľnosť textu a dostatočný kontrast farieb, aby ste upriamili pozornosť na to najdôležitejšie.
  5. Nezabudnite na výzvu k akcii. Čo by malo vaše publikum vykonať, keď uvidí plagát? Nakúpiť, navštíviť vašu predajňu, stiahnuť si aplikáciu či niečo iné? Zvýraznite túto informáciu, aby dostatočne vynikla.

V čom vytvoriť plagát na tlač?

Plagát, ktorý bude vhodne pripravený na tlač, treba vytvoriť v správnom programe. Ak neovládate profesionálne programy na to určené, stále sú tu možnosti, ako aj bez dizajnérskych znalostí vytvoriť solídny plagát, za ktorý sa nebudete musieť hanbiť.

Jednou z možností sú predpripravené šablóny v niektorom z bezplatných softvérov na vytváranie grafiky. Použiť môžete napríklad Adobe Spark, Piktochart, DesignCap alebo čoraz populárnejšiu Canvu. Šablóna vám umožní si prispôsobiť jednotlivé prvky podľa vašich predstáv, nahradiť fotografie vašimi, alebo využiť niektoré z bezplatných či platených obrázkov v ponúkanej galérii.

Vyberiete si farebnú schému, ktorá ladí s vaším motívom, prispôsobíte si typy písma a ďalšie prvky. Veľmi jednoducho tak môžete pred sebou mať hotové dielo, ktoré bude pripravené na tlač.

Oplatí sa investovať do profesionálnej tlače

Ak ste už ušetrili na grafickom návrhu, možno vás to láka dotiahnuť to celé do konca svojpomocne a vytlačiť si plagáty na tlačiarni, ktorú máte k dispozícii. Pri veľkostiach do A4 to problém byť z hľadiska rozmerov síce nemusí, no kvalita tlače, ktorú dosiahnete je v porovnaní s tým, ako by vyzerala z profesionálnej tlačiarne, neporovnateľná. Neriskujte preto, že vaša práca vyjde nazmar a svoje úsilie pochováte nereprezentatívnou tlačou.

Obráťte sa radšej na profesionálov a doprajte svojim reklamným plagátom kvalitu, akú si zaslúžia.Vaše reklamné plagáty tak môžu mať požadovaný formát, ale aj rôzne povrchové zušľachtenia, ktoré mu dodajú ten správny šmrnc. A navyše, ani cena nebude v porovnaní s tým, čo by ste museli investovať do tlače v kancelárii vy, omnoho vyššia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *