sobota, 29 januára, 2022
Home > Šport > Aké poľovnícke potreby by mal mať poľovník pri svojej práci?

Aké poľovnícke potreby by mal mať poľovník pri svojej práci?

Viacerí ľudia majú mylnú predstavu o poľovníkoch. Myslia si, že sú to pytliaci, barbari, ktorí bezhlavo zabíjajú lesnú zver a ničia kolónie žijúce v danej oblasti. Práca poľovníka je však o úplne niečo inom, aj keď odstrel zveri je jedna z mnohých činností poľovníkov.

Viete ale aké poľovnícke potreby by mal mať poľovník pri svojej práci?

Puškohľad

Jedná sa o dôležitú súčasť poľovníckej výbavy pri love. Jeho úlohou je zamerať zver, na ktorú poľovník poľuje a plánuje jej odstrel. Puškohľad musí byť presný, spoľahlivý a trváci. Jednoducho ovládateľný puškohľad umožní poľovníkovi rýchlejšie zamerať zver a zvýšiť tak úspešnosť lovu.

Ak pracujete ako poľovník, na puškohľade by ste nemali šetriť. Práve od neho záleží, či sa vám podarí zver zasiahnuť. Nový puškohľad by nemal byť ani príliš ťažký, aby vám nespôsoboval komplikácie pri prenose po revíre.

Fotopasce

Ak potrebuje poľovník zistiť počet jedincov v čriede, zistí to jedine tak, že do revírov, ktoré spravuje, nainštaluje fotopasce. Práve tieto fotopasce majú za úlohu zistiť, koľko kusov žije v jednotlivých čriedach. Umožňujú poľovníkom monitorovať revír bez toho, aby zver rušili.

Nočné videnie

Umožňuje poľovníkom lepšie sa orientovať v lese po zotmení slnka a pomáha im vyhľadávať zver. Pracuje so zbytkovým svetlom, ktoré sa následne mení na svetlo, ktoré je viditeľné v okulároch. Poľovníci si najčastejšie vyberajú medzi monokulárnym nočným videním a binokulárnym nočným videním. Novinkou na trhu je digitálne nočné videnie, ktoré bude v nasledujúcom období najvyužívanejším typom nočného videnia.

Termovízia

Fungujú na podobnom princípe ako nočné videnia, len s tým rozdielom, že termovízia nezbiera zbytkové svetlo, ale infračervené žiarenie. Termovíziu využívajú poľovníci najmä na dohľadanie ranenej zveri.

Keďže prácou poľovníka je selektívny odstrel zveri nutný z hľadiska zachovania rovnováhy v čriedach, sčítavanie zveri a ochrana poľnohospodárskych polí, plodín a agrokultúr, potrebuje mať pri svojej práci kvalitné poľovnícke vybavenie, medzi ktoré patrí aj nočné videnie, puškohľad, termovízia a samozrejme aj fotopasce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *