sobota, 13 apríla, 2024
Home > Nezaradené > Ako si môžete pripraviť najlepšiu kávu u seba doma?

Ako si môžete pripraviť najlepšiu kávu u seba doma?

Skvelá káva sa dá pripraviť rôznymi spôsobmi. Automatický kávovar je zrejme najjednoduchší z nich. Pokiaľ nechcete investovať niekoľko stoviek eur, kvalitnú kávu pripravíte aj vo French Press alebo mokka kanvičke. 

Kávo vo French Press

Základom úspechu prípravy dobrej kávy je, aby bola správne namletá. V prípade French Press postačí kávu pomlieť na hrubo. Príliš jemné čiastočky by mohli prejsť cez filter, čo nie je žiaduce. Na jednu asi 100 ml kávu použite 6 – 7 g kávy. Vo French Press ju zalejte trochou horúcej vody tak, aby bola káva celkom pod vodou. Nechajte asi 30 sekúnd odstáť a dolejte zvyšok vody. Opäť nechajte asi minútu odstáť, premiešajte a nasaďte piest. Zatlačte ho po ďalších 2 – 3 minútach a kávu môžete podávať.  

Káva v mokka kanvičke

Táto kanvička vyzerá trošku ako hlavolam, v skutočnosti je to ale sofistikovaný spôsob prípravy kávy. Hrubosť mletia je dôležitá aj v tomto prípade. Káva by mala byť namletá o niečo hrubšie ako na espresso, približne na konzistenciu piesku. Príprava je pomerne jednoduchá. Do spodnej nádobky nalejte vodu po bezpečnostný ventil, do lievika nasypte kávu do plna. Nasaďte hornú nádobku a dajte kanvičku na sporák. Zohrievajte na stredom plameni. Keď začne káva bublať a vytekať do hornej nádobky, máte hotovo a môžete ju odstaviť a servírovať.   

Kávovar

Možnosťou, ako si doma pripraviť skvelú kávu je aj pákový alebo automatický kávovar. Oba tieto typy majú svoje výhody. Pákový kávovar je lacnejší a menší, potrebujete k nemu kúpiť aj mlynček na kávu. Mletá káva rýchlo stráca svoju arómu, takže by ste ju nemali kupovať už mletú. Aj samotná príprava kávy si vyžaduje čas a určité skúsenosti. Profesionálne automatické kávovary kávu pomelú a dokážu vám pripraviť napríklad aj caffé latte či cappuccino. V podstate vám stačí stlačiť jedno tlačidlo. Tieto kávovary sú ale masívnejšie a drahšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *