streda, 22 mája, 2024
Home > Šport > Krásy Slovenskej Bachledovej doliny

Krásy Slovenskej Bachledovej doliny

Slovensko sa môže pýšiť viacerými turistickými lokalitami, ako sú starobylé zámky a hrady, alebo nádherné vyhliadky. Ale tou najkrajšou slovenskou destináciou sú samozrejme naše veľhory Tatry. Konkrétne vo Vysokých Tatrách sa nachádza spot zvaný Bachledova dolina. Nachádza sa 34 km od Popradu v obci ždiar.

V zime sa tam dá za dobrú cenu lyžovať s rodinou, a v lete sa môžte ísť do Bachledovej doliny prejsť po chodníku korunami stromov. Chodník otvorili na konci septembra roku 2017 a odvtedy patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie na celom Slovensku. Chodník má 1234 metrov, pohybujete sa na ňom miernym stúpaním. Na trase sa nachádza niekoľko adrenalínových a edukačných zastávok, ktoré turistov informujú o miestnej prírode, lese a živote v ňom. „Chodník je zakončený špirálovitou, 32 metrov vysokou vyhliadkovou vežou s panoramatickou podestou. Nielen z veže, ale aj z celého chodníka môžu návštevníci vidieť Belianske Tatry, Pieniny a Zamagurie.“  Z tohto miesta sa dá dole zviezť najdlhším suchým tobogánom na Slovensku, meria až 67 metrov.

Celodrevená konštrukcia chodníka je osadená v lesnom poraste tak, aby svojou existenciou nenarúšala ekosystém lesa a zároveň návštevníkom ponúkala pocit bezprostredného dotyku s jedinečnou časťou prírody. Drevostavba má dĺžku viac ako 600 metrov a šírku 180 centimetrov. Po bokoch chodníka je umiestnené zábradlie s kovovou sieťou do výške 120 centimetrov. Podľa Múdrej je nová atrakcia bezbariérová a dosahuje stúpanie od dvoch do šesť percent. Na stavbu chodníka sa spotrebovalo viac ako 1000 metrov kubických dreva použitého bez povrchovej úpravy. Ide o drevo zo smrekovca opadavého a duglasky tisolistej. Doskami by bolo možné vyložiť cestu zo Ždiaru až do Kežmarku, keďže ich celková dĺžka je 22 kilometrov. Na vrchol chodníku sa môžete dostať aj 10-miestnou kabínovou gondolou. Počas vašej cesty na chodníku sa môžete zastaviť na troch adrenalínových zákutiach.

Nielen deti si tu môžu vyskúšať udržanie rovnováhy v priehľade, ktorý pod sebou odhaľuje zdanlivo nebezpečnú priepasť. Všetky atrakcie sú samozrejme maximálne zabezpečené. V strede panoramatickej terasy vyhliadkovej veže je umiestnená sieť určená na prechod pre tých najodvážnejších, pretože sa budú pozerať nadol z 32 metrovej výšky. Sieť má vysokú nosnosť a prechod po nej je bezpečný aj pre poriadnych chlapov. V stredisku nájdu zaujímavé atrakcie hlavne deti a rodiny. Môžu sa vydať na dobrodružné pátranie lesom aby objavili záhadu Gorgyho elixíru života, preskúmať tajomstvá lesných obyvateľov na detskom náučnom chodníku a zahrať sa na dvoch detských ihriskách. Všetky atrakcie sa nachádzajú na vrchole Spišskej Magury. V bachledovej doline sa takisto nachádza lyžiarske stredisko ždiar kde si môžete ísť v zime s rodinou zalyžovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *