nedeľa, 16 júna, 2024
Home > Technológie > Čo si všímať pri výbere termovízie a nočného videnia

Čo si všímať pri výbere termovízie a nočného videnia

nočné videnie

Termovízie aj nočné videnie nájdu svoje uplatnenia v rôznych oblastiach, ale pomerne často ich využívajú poľovníci alebo milovníci prírody, ktorý ju pozorujú vo dne aj v noci. Treba ale vedieť, na čo si dať pri výbere pozor, aby tieto pomôcky splnili vaše očakávania.

Výber správnej termovízie

Pri výbere termovízie by ste sa mali zamerať hlavne na niektoré technické parametre. Hlavnou úlohou termokamery je zobraziť pri pozorovaní miesta s vyššou teplotou. Dôležitá je ale kvalita obrazu a merania. Najnižšie rozlíšenie základných modelov býva od 80×60 pix až po profesionálne kúsky s rozlíšením 640×480 pix. 

Pri výbere si všímajte aj teplotný rozsah, ktorý začína v mínusových teplotách a končí až pri +1 200° C. Presnosť merania teploty závisí od množstva infračervených detektorov, čím viac ich je tým je presnosť vyššia, ale zobrazenie súvisí aj s rozlíšením displeja. Keďže sa s termokamerou budete pohybovať v teréne mala by byť odolná voči nárazu, ľahká a s jednoduchým ovládaním.

Ako vybrať nočné videnie

Kvalitné nočné videnie vám umožní vidieť aj v tme, ale neukáže vám objekty s vyššou teplotou. Základné rozdelenie je na monokulárne a binokulárne. Monokulárny prístroj má jeden okulár a na je postačujú na rekreačné pozorovanie, čomu zodpovedá aj cena. Binokulárne prístroje majú podobu ďalekohľadu alebo duálnych okuliarov na nočné videnie. Okuliare sú praktické ak poznáte terén a potrebujete voľné ruky.

Nočné videnie by sa nemalo používať počas dňa, pretože môže prísť k jeho poškodeniu. Analógové prístroje je potrebné chrániť pred jasným svetlom a počas dňa ich ani nie je možné využívať. Rovnako zbytočné je skúšať počas dňa aj použitie digitálnych prístrojov, pri ktorých je menšia pravdepodobnosť poškodenie, ale tiež vám budú cez deň na nič.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *