nedeľa, 16 júna, 2024
Home > Nezaradené > Ako sa starať o podlahu?

Ako sa starať o podlahu?

Každá podlaha potrebuje starostlivosť, samozrejme každý materiál je v niečom iný. Poradíme vám, ako sa starať o drevenú, laminátovú a vinylovú podlahu. 

Starostlivosť o vinylovú podlahu

Odolná vinylová podlaha jena pravidelné udržiavania naozaj nenáročná. Podlahu môžete povysávať alebo pozametať, aby ste ju zbavili prachu a drobných nečistôt. Na umývanie a odstraňovanie škvŕn použite čistiaci prípravok na PVC podlahy. Výrobcovia podláh zvyčajne ponúkajú aj čistiaci prostriedok na tieto podlahy. Odporúča sa na umývanie používať utierky z mikrovlákna.  Aj keď sa vinylové podlahy vyznačujú vysokou mechanickou odolnosťou, nie sú nezničiteľné. Drobné škrabance a poškodenia sa dajú vyretušovať špeciálnymi prípravkami. Pri väčšom poškodení sa dá lamela vymeniť za novú. Na čistenie nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky  ani vosk. 

Starostlivosť o laminátovú podlahu

Obľúbené laminátové podlahy stačí pravidelne vysávať a občas poumývať. Na umývanie používajtenavlhčenú, nie mokrú mikroutierku s čistiacim prostriedkom na laminátové podlahy. Nepoužívajte žiadne leštiace prípravky ani prípravky s obsahom vosku, vyhnite sa aj abrazívnym a agresívnym prostriedkom. Vosk alebo leštiace prostriedky by spôsobili, že podlaha bude šmykľavá a mohli by ste tak prísť k úrazu. Dostatočný lesk zabezpečí čistenie utierkou z mikrovlákna.

Starostlivosť o drevenú podlahu

Drevo ako prírodný materiál nereaguje dobre na väčšie množstvo vody. Podlaha by preto mala byť dobre nalakovaná a umývaná vlhkou handrou. Drevené podlahy by ste mali denne vysávať alebo zametať, umývanie nemusíte robiť tak často. Najlepšie je na umývanie používať prípravky určené špeciálne na drevo. Na drevo je dobré použiť aj vosk, ktorý ho ochráni. Ak sa časom vrstva laku z podlahy ošúcha, je dobré drevo prebrúsiť a prelakovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *