nedeľa, 16 júna, 2024
Home > Lifestyle > Prvá pomoc: Čo robiť ak sa spálite pri opaľovaní?

Prvá pomoc: Čo robiť ak sa spálite pri opaľovaní?

Prvá pomoc: Čo robiť ak sa spálite pri opaľovaní?

V lete nás často láka pobyt na slnku a oddych pri opaľovaní. Ide totiž o výbornú relaxačnú aktivitu, pri ktorej si vieme oddýchnuť a opálená pokožka nás príjemne skrášli. Opaľovanie na priamom slnku počas najvyšších teplôt je však aj veľmi nebezpečné. Môžete si spôsobiť vážne problémy ako napríklad úpal, popáleniny, či dehydratáciu.

Takýmto pravidelným ožarovaním si však viete priviesť aj omnoho trvácnejšie následky ako napríklad poškodenia pokožky, v horšom prípade aj rakovinu. S opaľovaním by ste to teda určite nemali preháňať a jednou z najdôležitejších vecí je používanie opaľovacích krémov.

Ako fungujú ochranné opaľovacie prípravky?

Funkciu týchto ochranných produktov je predovšetkým ochrana pokožky pred UV žiarením. Pri komerčných značkách opaľovacích krémov, však koža absorbuje aj chemikálie priamo z produktu. Lepšou alternatívou je preto siahať po prírodnejších variantách, ktoré však tiež nemusia byť plne efektívne.

Kvalitné opaľovacie prípravky pracujú na báze absorpcie a rozptylu. Poskytujú chemické bariéru pre UV žiarenie a tým sa zamedzuje jeho prienik na kožu. Taktiež pokožku hydratujú a chránia.

opaľovanie

Prvá pomoc pri spálení kože po opaľovaní

Pri spálení pokožky môžete taktiež používať krémy po opaľovaní, ktoré vo veľkej miere znižujú bolestivé následky. Ak nemáte poruke krém po opaľovaní a podarí sa vám opáliť sa načerveno, existuje niekoľko trikov, ktoré môžu zmierniť bolesť a následné nepohodlie. Tieto tipy si musíte nutne prečítať ešte pred odchodom na dovolenku!

MED

Natrite tenkú vrstvu prírodného medu na kritické miesto, ktorá upokojí začervenanie a hydratuje doslova vyprahnutú pokožku. Je nutné tento postup opakovať niekoľkokrát počas dňa.

ALOE VERA

aloe vera

Všetko čo potrebujete je čerstvé Aloe Vera. Odlomte jeden list, rozdeľte ho na polovicu a votrite šťavu do pokožky. Aloe sa používa na rôzne druhy popálenín a je jednotkou pre hydratáciu poranenej pokožky.

KYSLÉ MLIEKO

Je to snáď jeden z najpoužívanejších produktov ako prvá pomoc pri spálení. Rýchlo chladí a vyživuje pokožku a hlavne, nie je nákladné na váš rozpočet. Veľmi často ľudia používajú aj jogurt, ktorý môžete naniesť ako krém priamo na miesto spálenia.

VODA

Pite veľa vody a svoju pokožku tak vyliečite oveľa skôr. Pomôžu vám aj mokré uteráky, s ktorými ochladíte prehriatu kožu. Telesná teplota sa postupne uvedie do normálu a vyprahnutá pokožka bude hydratovaná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *